museum-digitalСумська область
CTRL + Y
ru
Сумський обласний краєзнавчий музей Археологія [А-4048]
«Брязкальце» у вигляді колиски з немовлям. І ст. н.е. Пантікапей. (Сумський обласний краєзнавчий музей CC BY-NC-SA)
Происхождение/Права: Сумський обласний краєзнавчий музей / Ігор Ройченко (CC BY-NC-SA)
1 / 8 Предыдущие<- Далее->

«Брязкальце» у вигляді колиски з немовлям. І ст. н.е. Пантікапей.

Процитировать эту страницу Подробнее об этом собрании (документ) (PDF) Рассчитать расстояние до текущего местоположения Архивные версии Добавить к сравнению Графический вид

Описание

«Брязкальце» у вигляді колиски з немовлям. І ст. н.е. Пантікапей.
Всередину таких виробів поміщали круглу глиняну кульку для створення шуму, тому їх називають брязкальцями. Зазвичай на таких брязкальцях зображували Еротів, а самі знахідки походять із могил, тому припускають ритуальне значення цих брязкалець для вшанування божественного немовляти.
Брязкальце являє собою пустотілу фігуру овальної форми, що нагадує ложе. Форма ложа з виступами подібна не лише на колиску, а й на труну. У ложі лежить малюк. Палець в роті – традиційний жест для зображення божественних немовлят, саме так найчастіше зображали еллінізованого Гарпократа. Немовля на цьому брязкальці має обʼємний вінок на голові, з яким зазвичай зображали учасників культу Діоніса і самого Діоніса. В нечіткому рельєфі видно виступи тенії, що перевиває цей вінок над лобом. Можливо, зображено немовля-Діоніса, в культі якого використовувалися брязкальця, як свідчать письмові джерела.
Теракота була виготовлена у спеціальній формі, частково має покриття подібне до лаку, вгорі на висоті 0,9 см. є округлий отвір (розміром 0,3х0,4 см.) для підвішування. На зворотному боці фігурки є номери «К 654» і «Вх 106». Останній номер повторюється у середині фігурка, що є пустотілою.
Належить до колекції теракот, що нараховує 8 предметів.
Наукову атрибуцію колекції здійснила к.і.н. с.н.с. ІА НАН України Тетяна Шевченко.

Материал/Техника

глина білого кольору/кустарне виготовлення (основа – виготовлена у спеціальній формі, випалювання).

Размеры

висота фігурки – 13,5 см.; ширина фігурки – 8,0 см.; глубина фігурки – 4,9 см.; товщина фігурки – 0,3–0,8 см.

Сумський обласний краєзнавчий музей

Объекты из: Сумський обласний краєзнавчий музей

У 1920 році в місті Суми був заснований художньо-історичний округовий музей, на базі колекції якого у січні 1939 року створений обласний краєзнавчий...

[Состояние информации: ]

Примечания по использованию и цитированию

Представленная здесь текстовая информация может использоваться бесплатно в некоммерческих целях при условии указания источника. (Creative Commons Lizenz 3.0, by-nc-sa) Пожалуйста, указывайте в качестве источника не только интернет-представительство, но и название музея. Права на изображения указаны под большими изображениями (которые доступны при нажатии на маленькие изображения). Если там не указано ничего другого, действуют те же правила, что и для текстовой информации. Любое коммерческое использование текста или изображения требует согласования с музеем.